The boss from Tampere was surprised when he heard the truth about the SE run – Rita Hurske and Lotta Harala made sprint history | game

2024 Paris
Reetta Hurske, Tampereen Pyrintö
– 100 m, etc
Lota Harala, Tamperein Byrinto
– 100 m, etc
Vivi Lehikoinen, HIFK
– 400 m, etc

2021 Tokyo
Elmo Lucka, Zyvaskyla field athletes
– 110 m., heat
Reetta Hurske, Tampereen Pyrintö
– 100m age, heats
Annemarie Korte, HIFK
– 100 m., heat
Vivi Lehikoinen, HIFK
– 400 m., heat
2016 Rio de Janeiro
Oskari Mörö, Espoo IF
– 400m, semi-final
Nuralotta Nesiri, Borinyu.U
– 100 m., semi-final
2012 London
Jonathan Ostrand, IF Craft
– 200 m, heat
2008 Beijing
Visa Hongisto, Walkela Kajo
– 200m, 2nd round
2004 Athens
Johanna Manninen, Norman Jimi
– 100 m, heat
– 200 m, heat
Kirsi Mikkanen, Kuopio Chisu-Weikot
– 400 m, heat
2000 Sydney
Manuela Bosco, Micheline Gilpa-Viquot
– 100 m., heat
– 4x100m, semi-final
Heidi Hannula, Olu Byrinto
– 100 m, heat
– 4x100m, semi-final
Tommi Hartonen, HIFK
– 100 m, heat
– 200m, semi-final
Johanna Manninen, Norman Jimi
– 200m, 2nd round
– 4x100m, semi-final
Sanna Gillonen, Turku Sports Association
– 4x100m, semi-final
1996 Atlanta
Andy Hapakoski, Junkaris of Kalajoki
– 110 m., heat
Sanna Gillonen, Turku Sports Association
– 100m, 2nd round
– 200m, 2nd round
– 4x100m, heat
Johanna Manninen, Norman Jimi
– 4x100m, heat
Heidi Suomi, Helsinki Kisa-Vikot
– 4x100m, heat
Anu Prithima, Iliviska Gula
– 4x100m, heat
1992 Barcelona
Athletes from Ardo Brigare, Lapland
– 110 m., heat
Andy Hapakoski, Junkaris of Kalajoki
– 110 m., 2nd round
Cisco Hanhijoki, Vesando Urheilijat
– 100 m., semi-final
– 200m, semi-final
– 4x100m, heat
Minna Binilainen-Soon, Turku Sports Association
– 4x100m, heat
Sanna Gillonen, Turku Sports Association
– 4x100m, heat
Marja Tennivaara, Tornion Pyry
– 4x100m, heat
1984 Los Angeles
Athletes from Ardo Brigare, Lapland
– 110 m., bronze
Helena Marjama, Kauhajoki Bear
– 100 m., semi-final
– 200m, semi-final
Tuija Helander, Euran Raiku
– 400m, Final (7th)
1980 Moscow
Athletes from Ardo Brigare, Lapland
– 110m, Final (6th)
Helena Marjama, Kauhajoki Bear
– 100m, 2nd round
1976 Montreal
Pirjo Häggman, Helsinki Kisa-Vikot
– 400m, Final (4th)
– 4x400m, Final (6th)
Ossi Karttunen, Tainionkoski competition
– 400m, 2nd round
– 4x400m, Final (8:s)
Markku Kukkoaho, Oulu Pyrintö
– 400m, 2nd round
– 4x400m, Final (8:s)
Marika Lindholm, Hong Kong Sports Club
– 400m, 2nd round
– 4x400m, Final (6th)
Mona-Lisa Pursianen, Kamlakarlepi Sports Association
– 100m, 2nd round
– 200m, 2nd round
– 4x400m, Final (6th)
Riitta Salin, Viipur’s athletes
– 400m, final (7th)
– 4x400m, Final (6th)
Stig Lohnqvist, Loja Giza-Weikot
– 4x400m, Final (8:s)
Hannu Makela, Heinolen Isku
– 4x400m, Final (8:s)
1972 Munchen
Marika Lindholm, Hong Kong Sports Club
– 400m, 2nd round
– 4x400m, final (7:s)
Erik Gustafsson, Alaouden Athletes
– 100 m, heat
– 4x100m, semi-final
Markku Juhola, Tampereen Pyrintö
– 200m, 2nd round
– 4x100m, semi-final
Markku Kukkoaho, Oulu Pyrintö
– 400 m, final (6th)
– 4x400m, Final (6th)
Andi Rajamaki, Goddess Rivka
– 100m, 2nd round
– 4x100m, semi-final
Tuila Rautanen, Holola’s Athletes -46
– 100 m, heat
– 4x100m, heat
– 4x400m, final (7:s)
Ari Salin, Lojan Louhi
– 400 m., heat
– 4x400m, Final (6th)
Mona-Lisa Pursianen, Kamlakarlepi Sports Association
– 400m, semi-final
– 4x100m, heat
– 4x400m, final (7:s)
Raimo Vilan, Helsinki Kisa-Vikot
– 100 m, heat
– 4x100m, semi-final
Pirjo Häggman, Helsinki Kisa-Vikot
– 200m, 2nd round
– 4x100m, heat
– 4x400m, final (7:s)
1968 Mexico
Jakko Tuominen, Helsinki Kisa-Vikot
– 400m, semi-final
Athletes of Eva Hyemi, Kouvola
– 400 m, heat
1964 Tokyo
Sirka Norlund, Wasama of Vas
– 80 m., heat
Jakko Tuominen, Helsinki Kisa-Vikot
– 400m, semi-final
1960 Rome
Friends of Victory Helston, Turku
– 400 m, heat
– 4x400m, heat
Bendy Regola, Friends of Turku
– 200 m, heat
– 4x400m, heat
Jussi Rintamäki, Friends of Turku
– 400m, Final (5th)
– 4x400m, heat
Börje Strand, Lauttasaari Purintö
– 4x400m, heat
1956 Melbourne
Bendy Regola, Friends of Turku
– 200 m, heat
– 4x400m, heat
Eero Kivelä, Lahti Urheilijat
– 200 m, heat
– 4x400m, heat
Friends of Victory Helston, Turku
– 400m, bronze
– 4x400m, heat
Oswald Milt, HIFK
– 400 m., heat
– 4×400 m aj, heat
1952 Helsinki
Victory Helston, Salon Wilpass
– 100 m, heat
– 200m, 2nd round
– 4x100m, heat
Israel Baran, Maccabi Helsinki
– 100 m, heat
– 4x100m, heat
Adolf Durakainen, Vargas Tormo
– 200 m, heat
– 4x100m, heat
Bally Tavisalo, Tamperein Byrinto
– 100 m, heat
– 200 m, heat
– 4x100m, heat
– 4x400m, heat
Rolf Back, HIFK
– 400m, 2nd round
– 4x400m, heat
Oswald Milt, HIFK
– 400 m, heat
– 4x400m, heat
Ragnar Greif, Sports Club-32 Helsinki
– 400 m., heat
– 4x400m, heat
Jacco Suikari, Vargao’s athletes
– 400 m, heat
Ollie Alho, Olungila’s athletes
– 110 m., heat
Risto Syrjänen, Jämsänkoski Ilves
– 110 m., heat
Väinö Suvivuo, Pori Tarmo
– 110 m., semi-final
Rainer Belkonen, HIFK
– 400m, 2nd round
Arvo Hilli, Patasjoki Institute
– 400m, 2nd round
Ulla Pokki, Huopalahti Hurjat
– 100 m, heat
– 4x100m, heat
Lena Sybila, Balkan Lock
– 100 m, heat
– 4x100m, heat
Aino Autio, Seinäjoki athletes
– 80 m., heat
– 4x100m, heat
Maire Österdahl, Reposaari Fitness
– 4x100m, heat
Pirkko Länsivuori, Valkeakoski Haka
– 200 m, heat
Seija Inkinen, Mäntsälä’s athletes
– 80 m., heat
Sylvie Geskinen, Valkekoski Hakka
– 80 m., heat
1948 London
Runar Holmberg, Lohja athletes
– 400 m, heat
– 4x400m, Final (4th)
Olavi Talja, Lahti athletes
– 400 m, heat
– 4x400m, Final (4th)
Tauno Suvanto, Turku Riento
– 400 m, heat
– 4x400m, Final (4th)
Bertel Storescrub, HIFK
– 400m, semi-final
– 4x400m, Final (4th)
Mirza James, Zyvaskyla Giza-Doverit
– 80 m., heat
Killiki naavukarinan, pori pirinto
– 80 m., heat
1936 to Berlin
Doivo Ahjobalo, Chordavalan Viridis
– 100 m, heat
– 4x100m, heat
Doivo Sariola, Kerawa Athletes
– 100 m, heat
– 4x100m, heat
Börje Strandvall, Gamlakarleby IF
– 200m, 2nd round
– 400m, 2nd round
Arne Tammisto, Turku Sports Association
– 200m, 2nd round
– 4x100m, heat
Paul Virtanen, Borgå Achilles
– 100 m, heat
– 4x100m, heat
Rowni Esman, Enson Kisailaijat
– 100 m., semi-final
– 4x100m, heat
From Ebba, Sports club -32
– 100 m, heat
– 4x100m, heat
Reilly Hultu, Helsinki Women’s Athletes
– 100 m, heat
– 4x100m, heat
Irja Sarnama, Helsinki Women’s Athletes
– 4x100m, heat
1932 Los Angeles
Börje Strandvall, HIFK
– 400m, semi-final
Bengt Sjöstedt, HIFK
– 110 m., semi-final
1928 Amsterdam
Risto Mattila, Ensky – 100 m, heat
Bengt Sjöstedt, KronohIF
– 110 m., semi-final
Jukka Mathilainen, Aisalmi Visa
– 400 m., heat
Eric Willan, HIFK
– 400m, semi-final
1924 to Paris
Reijo Halme, Tampereen Pyrintö
– 100m, 2nd round
– 4x100m, heat
Larry Harrow, Kotki
– 100 m, heat
– 200 m, heat
– 4x100m, heat
Anton Salmenkyla, Helsinki Kisa-Vikot
– 100 m, heat
– 4x100m, heat
Vino Escola, Haminlinnan Tarmo
– 100 m, heat
– 4x100m, heat
Eric Willan, HIFK
– 400m, 2nd round
– 400 m., Friday
– 4x400m, heat
Eric Ostrom, HIFK
– 400 m, heat
– 4x400m, heat
Marty Jugola, Turku Sports Association
– 400m, semi-final
1920 Antwerp
Eric Willan, HIFK
– 400m, 2nd round
– 400m, semi-final
Waldemar Wickholm, HIFK
– 400 m., heat
1912 Stockholm
Waldemar Wickholm, CarisIke
– 110 m., semi-final

See also  Klaus McKella to conduct the Chicago Orchestra

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *